Mały Jeziorak w Iławie

Moje miasto to… Iława.

W skrócie: mająca nieco ponad 30 tys. mieszkańców, położona nad Jeziorakiem miejscowość turystyczna. Jako „powiatowa” sąsiadka muszę stwierdzić, że to najbliższe „większe” miasto w tym regionie województwa. A jako była mieszkanka wciąż zachwycam się na nowo Iławą.
Jednym z charakterystycznych miejsc Iławy jest promenada (Aleja Jana Pawła II łącząca się z ul. Mickiewicza), obiegająca Mały Jeziorak dookoła. Mały i Duży Jeziorak łączy niewielki przesmyk, nad którym jest most (ostatnio remontowany). Samo centrum Iławy jest urocze, choć patrząc na stare, jeszcze przedwojenne widokówki ma się wrażenie, że nie da się przywrócić całkowicie jej dawnego uroku. Niestety dotyczy to chyba większości miast, do których wkroczyła Armia Czerwona.

Poniższe zdjęcia są z różnych okazji i przedziałów czasowych, ale wydaje mi się, że układają się w jedną „historię” całkiem dobrze. „Wędrówkę” wokół Małego Jezioraka rozpoczynam zdjęciem od strony wschodniej, w czerwcowy ranek. O tej porze kaczki spokojnie śpią sobie na trawie, nie zwracając uwagi na przechodniów, a łabędzie wyraźnie ignorują moją obecność.

łabędzie jeziorak

Rzecz jasna trwa to tylko chwilę – bliżej galerii ptactwo wręcz żąda dokarmiania.

Panorama Małego Jezioraka od wschodu

Panorama Małego Jezioraka od wschodu

Idąc dalej w przeciwnym kierunku do wskazówek zegara, dociera się do mostu. Po lewej stronie znajduje się park przy liceum im. Stefana Żeromskiego (niewidoczny na zdjęciu). Idąc dalej można dotrzeć do plaży miejskiej, obok ośrodka „Kormoran”. Inną popularną plażą była „Dzika plaża”, znajdująca się po przeciwnej stronie Jezioraka. Pamiętam z dzieciństwa, jak latem rodzice z dziećmi wracali przez całe miasto do domów mokrzy, z ręcznikami na plecach i kołami do pływania pod ręką. Innym „kąpieliskiem” był brzeg jeziora Iławskiego, do którego chodziło się przez ulicę Składową, przechodząc przez torowisko. Potocznie mówiło się „plaża nad Iławką”.

_MG_4231

Widok na Duży Jeziorak z małego mostu

Kontynuując dalej spacer, można podziwiać panoramę Małego Jezioraka z zachodu.

Widok z ulicy Biskupskiej

Widok z ulicy Biskupskiej

Jeżeli ktoś nie lubi kąpieli w jeziorze, może zawsze udać się na basen, który mieści się kawałek dalej. Kierując się jednak linią brzegową Małego Jezioraka, docieram się do hotelu „Stary Tartak”, który ładnie prezentuje się w tej okolicy.

_MG_4234

Hotel „Stary Tartak”

Czas na kolejną panoramę Małego Jezioraka. Tym razem po lewej „Stary Tartak”, daleko w tle kościół Przemienienia Pańskiego („czerwony kościół”), blisko środka charakterystyczny trójkątny budynek – „Tawerna Kaper”.

Panorama Małego Jezioraka od zachodu

Panorama Małego Jezioraka od zachodu

Obeszłam już połowę Małego Jezioraka. Tutaj także są ławki, tym razem z białymi kratami-podporami dla kwiatów. Kojarzą mi się z altankami.

Panorama Małego Jezioraka

Wracając do punktu wyjścia, można podziwiać z brzegu kolorową halę widowiskową.

Nad Jeziorakiem od strony południowej

Nad Jeziorakiem od strony południowej

Jak komuś znudzi się siedzenie i dokarmianie kaczek oraz łabędzi, zawsze może skierować się do knajpy lub… do galerii handlowej. Tak, Galeria Jeziorak ma zdecydowanie ładniejszą lokalizację niż np. Copernicus w Toruniu ;-).

Reklamy